Któż z Nas w dzieciństwie nie marzył o tym, żeby zostać policjantem. Dzieci do tej pory bawią się właśnie w policję, dzięki czemu bardzo szybko stają się doskonale zaznajomieni z tym, jak wygląda codzienna praca takiego super policjanta. Tylko, że w ich oczach właśnie praca w policji kojarzy się właśnie z filmem przygodowym, gdzie zawsze wszystko dobrze się kończy. Tym czasem w rzeczywistości to wygląda zupełnie inaczej, a praca policjantów jest coraz bardziej niebezpieczna. Chociaż wydaje się, że czasy, w których mieliśmy największą przestępczość dawno już odeszły w zapomnienie. Na pewno zawsze może być lepiej, ale w statystykach bezpieczeństwo wygląda coraz lepiej. Wracając jednak do pracy policjantów to jest to ryzyko i to całkiem spore. Zawód na pewno nie jest bezpieczny, a właściwie można by napisać z czystym sumieniem, że praca w policji to praca bardzo niebezpieczna. Jeżeli oczywiście mówimy o czynnej służbie a nie o pracownikach administracyjnych czy biurowych.
Bo właśnie pojęcie pracowania w policji należy rozdzielić na tą policję, która działa czynnie i właśnie na wspomnianych pracowników administracyjnych. Ci drudzy raczej nie mają żadnego ryzyka, no chyba , że niebezpieczeństwem dla nich będzie poślizgnięcie się na świeżo umytej podłodze. Ale czynna praca w policji to już naprawdę bardzo niebezpieczne zajęcie, o czym mogli się przekonać nie jedni funkcjonariusze, którzy na swojej służbie napotkali przestępców bez żadnych skrupułów i zahamowania.
Każdy policjant w służbie czynnej składa przysięgę, że nie zabraknie mu odwagi i, że będzie działał dla dobra swojej ojczyzny, prawie niczym żołnierz na służbie. Ale tak naprawdę policjanci muszą cechować się niezwykłą odwagą i nadzwyczajną pewnością w swoich działaniach. W przypadku realnego zagrożenia życia policjant na służbie nie może przecież uciec, a więc odwaga, jaką się cechuje powinna być naturalna i wypracowana. Nawet praca w policji może okazać się szalenie niebezpieczna, jeśli na przykład kierowca, który zatrzyma się do kontroli wyciągnie broń i zacznie mierzyć do kontrolujących go funkcjonariuszy, a i tak skrajnie niebezpieczne przypadki przecież w historii naszego kraju się zdarzały.
Na szczęście nie wszystko wygląda tak jak na filmach, a to właśnie w nich jest bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza kiedy możemy oglądać strzelaninę za strzelaniną i pościg za pościgiem. Warto wziąć pod uwagę, że praca w policji dzieli się na co najmniej kilkanaście różnych wydziałów, przez co ryzyko zawodowe i realne niebezpieczeństwo tego zawodu dotyczy jedynie określonych wydziałów. Niebezpieczeństwo na policjantów może spaść w najmniej oczekiwanym momencie i w sytuacji , której w ogóle nikt by się nie spodziewał. Dlatego właśnie praca w policji wymaga od kandydatów stalowych nerwów i prawdziwej odwagi. Bo tylko tacy ludzie nie będą się bali poświęcić wiele dla swojej pracy, a ryzykowanie swojego życia dla pracy w policji to dowód największego poświęcenia i prawdziwie żelaznych i stalowych nerwów połączonych z ogromną odwagą właśnie.