Atrament, toner a może coś innego? Wybór materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

Atrament, toner, taśma do drukarek igłowych – różne technologie wykorzystywane w drukarkach wymagają różnego rodzaju materiałów eksploatacyjnych. Który z nich jest jednak najlepszy? To już zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się więc bliżej, w jakich typach urządzeń stosujemy różne materiały eksploatacyjne oraz kiedy warto je wybrać.

Atrament

Atrament wykorzystywany jest w drukarkach atramentowych, które stanowią większość zarówno oferty sklepowej, jak i większość urządzeń eksploatowanych w naszych domach. Zaletą stosowania atramentu jest możliwość łatwego uzyskania wysokiej jakości druku kolorowego. Dzięki temu, kupując stosunkowo tanie urządzenie (już za 200 zł możemy wybierać spośród wielu modeli drukarek) jesteśmy w stanie szybko przygotować atrakcyjny wizualnie wydruk. Druk atramentowy nie wymaga też zbyt wiele energii, dlatego ekolodzy mogą polecać tego typu drukarki. Minusem jest to niestety koszt eksploatacji, gdyż pojedynczy pojemnik z atramentem wystarcza czasem na stosunkowo niewiele wydruków, a przy tym kosztuje co najmniej kilkadziesiąt złotych. Pewnym rozwiązaniem są systemy stałego zasilania atramentem, tak zwane CISS, w przypadku których wykorzystujemy atrament dostarczamy z butli o dużej pojemności, przez co efektywny koszt wydruku znacząco spada.

Toner

Toner to specjalny proszek, w oparciu o który tworzone są wydruki w drukarkach laserowych. Druk taki może być zdecydowanie szybszy niż w przypadku metody atramentowej, zazwyczaj większa jest też jego trwałość. Druk laserowy sprawdzi się też świetnie gdy drukujemy dość rzadko. W takich sytuacjach bowiem możemy mieć problemy z zasychaniem atramentu w drukarkach atramentowych, przed co koszty eksploatacyjne rosną jeszcze bardziej. Toner jest też zdecydowanie bardziej odporny na blaknięcie – to ostatnie jest jednym z charakterystycznych problemów drukarek wykorzystujących tusze.

Taśma do drukarki igłowej

Drukarki igłowe są dziś nieporównanie mniej popularne niż choćby 20 lat temu. Wtedy były w zasadzie jedyną opcją dostępną dla domowego użytkownika. Nadal jednak zarówno w drukarki igłowe, jak i tym samym wykorzystywane przez nie taśmy są wykorzystywane w różnego rodzaju w hurtowniach i firmach generujących dużą ilość wydruków. Szczególnie warto rozważyć druk igłowy w sytuacji, gdy za każdym razem musimy wydrukować kilka kopii faktury lub też innego dokumentu. Ponieważ druk igłowy polega na uderzaniu igieł w papier poprzez warstwę taśmy, możliwe jest skorzystanie z papieru samokopiującego, dzięki któremu podczas jednego w druku możemy generować bez dodatkowych kosztów wiele kopii.

Rozwiązania alternatywne

Producenci eksperymentują czasem z jeszcze innymi typami materiałów eksploatacyjnych. Przykładem są choćby termoczułe papiery, wykorzystywane w drukarkach termicznych. Najczęściej spotykamy je w kasach fiskalnych i innych tego typu urządzeniach. Zdarzają się też specjalne papiery fotograficzne wykorzystywane do tworzenia zdjęć w aparatach, tworzących odbitki od razu po zrobieniu zdjęcia. Nie wydaje się jednak żeby któraś z metod alternatywnych miała w najbliższym czasie zająć miejsce atramentu lub tonerów.

Dodaj komentarz