Przedstawiciel handlowy – bardzo ciężki kawałek chleba

Jest wiele anegdot, które oddają to, czym jest praca przedstawiciela handlowego. Tym, którzy w tym zawodzie nigdy nie pracowali wydaje się, że jest to jeden z najłatwiejszych kawałków chleba. Niestety, ale nie ma to wiele wspólnego z jakąkolwiek prawdą. Jedna z anegdot mówi o tym, jak dwóch przedstawicieli tankuje służbowe samochody na stacji benzynowej. Sytuacja ma miejsce w czwartek, a przedstawiciele rozchodzą się mówiąc sobie do zobaczenia we wtorek. Niby nic śmiesznego, bo przecież nikt nie pracuje od wtorku do czwartku. W wielu branżach przedstawiciele handlowi nie pracują jednak na godziny, a zdecydowaną większość ich pensji stanowi prowizja od sprzedaży, wykonanych planów e cetera. Niestety, ale w dzisiejszych czasach ogromnej konkurencji w każdej branży wcale nie jest łatwo i niestety, ale zarobić można tylko wówczas, kiedy pracuje się po kilkanaście godzin dziennie. Może łatwiej mają Ci, którzy pracują w wielkich korporacjach, których towar sam się sprzedaje. Jest jeszcze kilka takich miejsc pracy, w których rzeczywiście rola przedstawiciela polega jedynie na zbieraniu dużych zamówień. Niestety, ale są to tylko nieliczne wyjątki. Wszędzie indziej za klientem trzeba się nagonić, a pozyskanie jednego nowego klienta to ogromny kawał pracy do wykonania.
Praca przedstawiciela handlowego to dzisiaj naprawdę bardzo ciężki chleb. Dlatego tak niewielu ludzi się do tej pracy nadaje. Wystarczy spojrzeć po opiniach na temat pracy na tym stanowisku dla większości firm. Ludzie skarżą się, że praca jest zła, że liczy się tylko kasa czy robienie planów. Piszą to jednak właśnie Ci, którzy do takiej pracy się w ogóle nie nadają. Albo tacy, którzy poszli do niej z nadzieją na łatwy pieniądz bez wysiłku. Praca przedstawiciela jest trudna, ale zawsze jest ciekawa i pełna wyzwań. Tylko, że do tej pracy trzeba się nadawać a także mieć odpowiednie predyspozycje. Łatwość nawiązywania kontaktu, umiejętność pracy pod wpływem czasu i często w stresie czy wysokie zdolności interpersonalne i komunikacyjne – to bardzo często podstawowe wymagania dla tego typu pracy. Ponadto w wielu branżach pozyskanie klienta zaczyna się od rozmowy telefonicznej. Dlatego konieczny jest też miły w rozmowie głos a także umiejętność zainteresowania klienta samą rozmową. Co więcej, każdy przedstawiciel handlowy musi mieć też umiejętności negocjacji, które bardzo często rozpoczynają się już na etapie pierwszego wykonanego telefonu do potencjalnego klienta.
Trzeba jednak sprawiedliwie podkreślić, że praca na stanowisku przedstawiciela handlowego jest dobrze płatna i opłacalna. Opłaca się ona jednak tylko najlepszym w tej branży. W wielu firmach można oczywiście liczyć na podstawowe narzędzia pracy jak telefon komórkowy, laptop czy samochód służbowy. Wiele firm oferuje też współpracę na własnej działalności, ale dając przy tym możliwość zarobienia zdecydowanie większych pieniędzy. Na pewno jednak nie jest tak, że firmy dają wszystko każdemu. Trzeba się na tym stanowisku sprawdzić, trzeba się wykazać i przede wszystkim trzeba mieć wyniki. Przecież oczywistym jest, że praca w sprzedaży musi polegać na tym, żeby ta sprzedaż była. Jeśli ma się do zrealizowania plany sprzedażowe to przecież wynikają one z tego, że utrzymywanie stanowiska przedstawiciela musi się każdej firmie przede wszystkim opłacać. Dlatego zastanawiając się nad podjęciem takiej pracy powinno się zastanowić przede wszystkim nad tym, czy się do tej pracy nadajemy i czy sobie w niej poradzimy. Nie ma najmniejszego sensu czytanie wypowiedzi zawiedzionych i rozczarowanych byłych pracowników firmy, do której aplikujemy. W każdej pracy jest tyle samo zadowolonych co i niezadowolonych. Wobec tego lepiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy do takiej pracy będę pasował bądź pasowała pod każdym względem.

Dodaj komentarz