Zawód sportowiec to nie tylko pieniądze i sława

Profesjonalni sportowcy uprawiając sport wykonują nic innego jak ciężką pracę. Chociaż można się zapatrzeć w blichtry i sławę, jaką mają najlepsi w swoich kategoriach. Można wówczas pomyśleć, że to wszystko co mają to jest za nic, że każdy by tak potrafił. Obserwując bogate życie tych najlepszych nie jednej osobie przyjdzie lekkie poczucie zazdrości i podziwu. Tylko, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile pracy w swoje sukcesy wkładają najlepsi sportowcy. Życie każdego z nich zaplanowane jest co do minuty przez całe sztaby trenerów i managerów. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki, na złe zachowanie czy na popełnienie życiowych błędów. Każdy dzień wymaga wielu godzin ciężkich treningów a te w każdym sporcie są po prostu bardzo ciężkie. Piłkarze, koszykarze czy narciarki albo siatkarki – wszyscy sportowcy ciężko pracują a ich zawód to po prostu sport. Sportowcy mają to do siebie, że swój zawód wybierają w bardzo młodym wieku. Czasem świadomie, czasem przez przypadek, ale każdy sportowiec zaczyna uprawiać sport w młodości. Sportowiec to zawód, którego nie można sobie wybrać w wieku trzydziestu lat. Ten zawód wybiera się raz na całe młode życie. Potem trzeba zawód wybrać po raz drugi, bo sportowa emerytura przychodzi dość wcześnie.
Kiedy dorosły człowiek podejmuje decyzję o wyborze zawodu to ma już zazwyczaj ponad dwadzieścia lat. Kiedy małe dziecko mające kilka lat zaczyna grać w tenisa albo w piłkę nożną to jeszcze nie wie, że to będzie jego zawód w przyszłości. Dopiero kiedy pasja zamienia się w profesjonalizm możemy mówić o tym, że bycie profesjonalnym sportowcem to już bardzo ciężka praca. Normalnie pracujący ludzie w dowolnym zawodzie wstają do pracy na określoną godzinę ale po pracy mogą robić to, na co tylko mają ochotę. Natomiast profesjonalni sportowcy w pracy są bez przerwy praktycznie. Nawet, jeżeli mają wolne od treningów to i tak muszą przecież utrzymywać dietę, ćwiczyć na siłowni czy przestrzegać określonych norm zachowania. To wszystko sprawia, że ciężko jest być w sporcie zawodowcem a za te wszystkie wyrzeczenia sportowcy pobierają bardzo często naprawdę gigantyczne uposażenia.
Zawodowi sportowcy poświęcają wiele godzin na treningi. Ci najlepsi dodatkowo pozostają do dyspozycji międzynarodowych związków sportowych. Wyjazd na zgrupowanie to niekiedy nawet kilka tygodni bez kontaktu z rodziną. Ciężkie treningi i praca po treningach również wpływają na rodzinne relacje piłkarzy. Pomijając już fakt, że nie każdy sportowiec chce w ogóle założyć rodzinę. Dlatego niech nikt nie myśli, że piłkarze otrzymują swoje gigantyczne gaże za to, że wychodzą raz w tygodniu na boisku. Bycie profesjonalistą w sporcie to bardzo ciężka praca, która trwa praktycznie non stop, każdego dnia bez przerwy. A gigantyczne kontrakty z klubami sportowymi ograniczają sportowcom możliwości życia jak normalni zwykli ludzie. Wspomniana powyżej sława oraz blichtry nie jednemu sportowcowi wyszło na bardzo złe. Nie jeden sportowiec nie udźwignął ciężaru sławy i poległ w walce z ludzkimi słabościami i nałogami.

Dodaj komentarz