Budując dom czy remontując zakupione mieszkanie może się okazać, że w trakcie prowadzonych prac zabraknie Wam najzwyczajniej w świecie pieniędzy. Jeżeli na przykład chcecie kupić już gotowy dom od developera albo wyremontować postawiony już dom to też zawsze jakiejś części gotówki może do realizacji tego celu brakować. Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, żeby dobrze policzyć, zanim zajmie się budową czy remontami i wykończeniem zakupionej nieruchomości, jakie kwoty pieniędzy będą nam do tego potrzebne. Jeśli nie chcemy ryzykować brakiem gotówki to pomóc może jedynie kosztorysant, który specjalnie dla Was oszacuje koszty budowy, którą planujecie rozpocząć czy mieszkania, które chcecie kupić wraz z jego dokończeniem, czyli wyremontowaniem. Jeżeli jednak kosztorysant, który zajął się przygotowaniem dla Was obliczeń, wskaże, że braknie Wam pieniędzy i będziecie wiedzieć o tym już na etapie planowania wszelakich robót, to może warto od razu zastanowić się czy nie lepiej będzie, jeżeli skorzystacie z pomocy banku i weźmiecie sobie od razu kredyt hipoteczny.
Jeśli chcielibyście uzyskać taką pomoc ze strony banku to musicie być przygotowani na to, że może się to wiązać również z tym, że znowu będzie potrzebny Wam specjalista, którego już kilka razy wymieniliśmy powyżej, a mianowicie kosztorysant. Tym razem jednak będzie musiał przygotować dokumenty nie dla Was, ale dla banku, w którym będziecie chcieli zaciągnąć pożyczkę pod hipotekę. Hipoteką trzeba ustanowić jakąś wartościową nieruchomość, która Wam zabezpieczy całą kwotę pożyczki, jaką potrzebujecie wziąć. W zależności od tego, jak będziecie tą pożyczkę chcieli wziąć to od tego zależeć będzie to, jaką pracę przy tym kredycie będzie musiał zrobić właśnie kosztorysant.
Jeżeli bierzecie kredyt na zakup nieruchomości, która już jest wybudowana i czeka tylko, aż ją ktoś zamieszka, to sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy jedynie zamówić wycenę tej nieruchomości, ponieważ będzie ona jednocześnie zabezpieczeniem tego kredytu. Oczywiście, wycena tej nieruchomości, czyli jej wartość, jaką obliczy kosztorysant musi pokrywać w całości kwotę zobowiązania, jaką chcecie zaciągnąć. Jeśli będzie brakowało, według tego wyliczenia, no to wtedy można dać w zabezpieczenie inną nieruchomość. Przy dwóch nieruchomościach są raczej małe szanse, żeby brakło zabezpieczenia na zakup jednej z nich. Nie mniej jednak właśnie przy przyznawaniu kredytu hipotecznego bardzo ważną rolę pełni kosztorysant. Warto wiedzieć, że swojego kosztorysanta wyznacza wtedy bank, ale opłata za jego usługi jest oczywiście po stronie Waszej, czyli klientów zainteresowanych kredytem.
Jeszcze inaczej sytuacja wygląda, kiedy kredytem hipotecznym chcecie zabezpieczyć aktualnie budowany przez Was dom. Wtedy trzeba mieć szereg dokumentów, które również musi przygotowywać kosztorysant, a wśród nich muszą się znaleźć też takie dokumenty jak operat szacunkowy. To dokument urzędowy określający wszelkie najważniejsze parametry i właściwości budowy oraz koszty a także wartość tego co już jest i co będzie wybudowane.