Budowa domu – wymagana cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Każdy, kto budował kiedykolwiek swój dom wie, jak bardzo czasochłonny i długoterminowy jest to proces. Wie, ile nerwów stalowych trzeba zedrzeć i ile spraw w urzędach trzeba pozałatwiać. I naprawdę nie są to najłatwiejsze do załatwienia tematy. Samo załatwienie pozwolenia na budowę może przyprawić każdego, kto się buduje o gęsią skórkę. I nawet kiedy dzisiaj nie trzeba mieć już pozwolenia, a wystarczy jedynie brak sprzeciwu sąsiadów, i tak i tak trzeba jeszcze swoje odczekać, po to tylko, żeby móc zacząć myśleć o budowaniu.

Jeśli już uzyskamy wszystkie stosowne dokumenty, czyli tak naprawdę pozwolenia, możemy zająć się projektowaniem Naszego domu. Będzie potrzebny geodeta, architekt i oczywiście mądry i cierpliwy kierownik budowy, który będzie czuwał nad wszystkim tak, aby każdy etap budowy minął Wam jak najmniej boleśnie. Przede wszystkim takowy Wasz kierownik budowy musi się charakteryzować ogromną cierpliwością. Niemalże anielską, ponieważ jak już napisaliśmy na wstępie, budowa to przed wszystkim masa urzędniczych problemów i spraw w urzędach niezbędnych do załatwienia. Każdy taki szef budowy prowadzi ich zazwyczaj kilkanaście naraz, wobec czego wszystkie obowiązki rozkładają mu się równomiernie po wielu budowach, dzięki czemu nie ma problemów z tym, że kierownik budowy w jakimś momencie nie ma przez Waszą budowę nic do roboty.

No bo nawet , jeśli Wasza budowa z jakiś względów zatrzyma się na kilka czy kilkanaście miesięcy to i tak kierownicy mają takich budów pod swoim nadzorem co najmniej kilkanaście. Wiadomo jednak, że każdemu jest na rękę, jeżeli dana budowa idzie sprawnie i zgodnie z planami. A to niestety w najmniejszym stopniu zależy od kierownika a w największym od możliwości finansowych budujących dom.

W dzisiejszych czasach bardzo często funkcje osoby opisanej powyżej przejmuje od razu przy projekcie domu architekt. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak było, jeżeli posiada on oczywiście stosowne do tego uprawnienia. Bo to nie jest tak, że każdy może sobie napisać na identyfikatorze kierownik budowy, bez posiadania koniecznych uprawnień. Jeśli jednak ktoś chce mieć takie uprawnienia to czeka go wiele lat ciężkiej pracy i przyuczania się do tego niełatwego zawodu.

Wracając jednak do tematu budowy własnego domu to trzeba się spodziewać naprawdę wielu miesięcy ciężkiej i wytężonej pracy związanej z doglądaniem Waszej budowy. Warto wiedzieć, że nikt nie będzie tego robił za Was, ponieważ nawet kierownik budowy zajmuje się jedynie jej doglądaniem, a nie stałym prowadzeniem nad nią nadzoru. Ale prowadzoną budowę może nadzorować kilka osób, począwszy od architekta, u którego kupiliście odpowiedni projekt a na kimś poproszonym przez Was o pomoc kończąc. Jeśli budowa jest gdzieś daleko od Waszego miejsca pobytu na co dzień to może warto zainteresować się tym, żeby kierownik budowy, którego zatrudnicie zajmował się również stałym i codziennym doglądaniem Waszej budowy. Na pewno taka usługa będzie o wiele droższa, ale pewnie i tak wyjdzie Was to taniej aniżeli choćby nawet tankowanie paliwa i dojazdy na Waszą budowę. Tak czy siak postawienie domu wymaga czasu i cierpliwości.

Dodaj komentarz