Zegarmistrz – zawód, czy pasja i jak nim zostać?

Historia zegarów na naszej planecie sięga wiele lat wstecz, gdyż problem mierzenia czasu bez technologii, jaką posiadamy dzisiaj, nie był wcale tak łatwy do rozwiązania. Zegary słoneczne były całkiem praktyczne, o ile oczywiście niebo było bezchmurne i był dzień – ich dokładność oraz uniwersalność pozostawiała jednak wiele do życzenia. W końcu pojawiły się jednak mechanizmy precyzyjne, które zostały zaprojektowane tak, aby uchwycić każdą sekundę naszego życia pomiędzy każdym tyknięciem sygnalizującym ich działanie. Zegarek stał się urządzeniem, a więc wymagał również konserwacji i naprawy, a te mogła wykonać jedynie osoba, która była do tego odpowiednio przygotowana. Kiedyś posiadanie zegarka oznaczało prestiż społeczny, gdyż czasomierze były drogie, a wyrób ich niezwykle kosztowny. Dziś chińskie fabryki oferują nam możliwość zakupu jednego z nich, za kilkadziesiąt złotych (np. 30 zł), co jest równe… cenie baterii do takiego zegarka. Czy więc zawód zegarmistrza nie uległ również zmianie? Czy osoby zajmujące się tą profesją robią to również z pasji? Jaką drogę musi pokonać ktoś, kto chce zająć się profesjonalną naprawą i konserwacją zegarków?

Zegarmistrz – zawód elitarny

Mogłoby się wydawać, że wraz z automatyzacją i rozwojem technologii zawód zegarmistrza odejdzie na margines społeczny i niemal całkowicie zniknie z rynku pracy. Jak wiemy, tak się jednak nie stało, a wręcz przeciwnie. Osoby pracujące w tej profesji uznaje się dziś za kogoś w rodzaju specjalisty, który w natłoku zwykłych zleceń znajduje również czas na naprawę naprawdę skomplikowanych modeli i pobiera za to odpowiednio adekwatną zapłatę. Można także powiedzieć, że wielu zegarmistrzów obrało konkretne specjalizacje w swoim zawodzie – np. związane z częściami zamiennymi, czy też konsultacjami w sprawie wyboru odpowiedniego modelu czasomierza.

Zegarmistrz to zawód dla…

Aby w ogóle myśleć o tej profesji, należy posiadać pewien model charakteru, który składa się z połączenia skrupulatności i cierpliwości. Nie da się ukryć, że jest to zajęcie dla ludzi lubiących perfekcję, odnajdujących się w pracy precyzyjnej oraz mających w sobie wiele wewnętrznego spokoju, tak ważnego w dokładnym wykonywaniu napraw w tej branży. Obiekt zainteresowania zegarmistrza może i jest niewielki, ale również bardzo skomplikowany, dlatego opanowanie i dobra koncentracja mogą zaważyć na sukcesie podczas każdego otwarcia koperty w celu wymiany lub konserwacji elementów znajdujących się wewnątrz czasomierza. Oczywiście odpowiednie zdolności manualne także okazują się tu przydatne (by nie powiedzieć nieodzowne), a wielu zegarmistrzów podkreśla również znaczenie logicznego myślenia podczas swojej pracy.

Jak zostać zegarmistrzem?

Tak jak wiele zawodów rzemieślniczych, tak i w tym przypadku edukacja ukierunkowana na zdobycie umiejętności zegarmistrzowskich zaczyna się na poziomie szkoły zawodowej. To w nich poznaje się całą teoretyczną stronę owej profesji, którą będzie można wykorzystać w zakładzie rzemieślniczym podczas obowiązkowych praktyk. Dalsza ścieżka kariery polega tu na zdobyciu doświadczenia u tzw. mistrza rzemieślniczego oraz zarejestrowaniu się w Cechu Rzemiosła – na koniec nauki przystępuje się do egzaminu czeladniczego (pisemnego i ustnego). Po kilku latach od uzyskania tytułu czeladnika – w tym czasie trzeba praktykować zawód zegarmistrza – można ubiegać się o dyplom mistrzowski.

Czym na co dzień zajmuje się zegarmistrz?

Zegarmistrz, który odebrał odpowiednie wykształcenie, potrafi poradzić sobie z naprawą i konserwacją każdego typu zegarków – od tradycyjnych do elektronicznych. Potrafi on posługiwać się specjalistycznymi przyborami, zdiagnozować problem złego działania lub awarii mechanizmu zegarka, a także odpowiednio wyregulować jego pracę. To zapewne do tej części pracy polegającej na dedukcji przyczyn problemu, z którym zgłasza się klient, najbardziej przydaje się takiej osobie logiczne myślenie. Zmiana paska, szkła, czy baterii w zegarku to tylko najprostsze czynności, jakie wykonuje się w tej pracy. O wiele trudniej jest w przypadku, gdy mechanizm należy do skomplikowanych i np. elektronicznie sterowanych konstrukcji.

Za uchylenie rąbka tajemnicy zegarmistrzowskiej profesji dziękujemy sklepowi internetowemu Zegarmistrz.com

Dodaj komentarz