Niedawno mogliśmy zapoznać się z wynikiem badań, zgodnie z którymi zdaniem większości amerykańskich dzieci mleko bierze się ze sklepu, próba połączenia w ciąg zdarzeń krowy i mleka kończy się porażką. cóż, większość dzieci mieszkających w miastach znacznie częściej może widzieć hipopotama w zoo niż krowy na pastwisku. jednak nawet my czasem po prostu przyjmujemy do wiadomości że jakieś produkty istnieją i nie zastanawiamy się Skąd biorą się sklepach. Dobrym przykładem będzie to kawa. Przyjrzyjmy się zatem Jak wygląda proces w wyniku którego możemy efektywnie kupić paczkę naszej ulubionej kawy.
Spójrzmy na mapę świata
Jeśli na mapie świata zaznaczymy obszary, na których możliwa i prowadzona jest uprawa kawowca, to zauważymy że tworzy ona charakterystyczny pas zwany też czasem pasem kawowym. mówimy to generalnie o południowej półkuli, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki Środkowej, Ameryki Południowej, a także takich krajów jak Indonezja czy Indie. To ciekawe ten podział geograficzny odpowiada teżkwestii czy nawet miejscu uprawiana jest robusta czy arabica- przykładowo odmiana arabica uprawiana jest głównie w w zachodniej części Ameryki Południowej. oprócz arabiki i robusty Istnieje też kilka innych odmian kawowca, jednak to te dwa gatunki stanowią zdecydowaną większość światowej produkcji.
Szkółka kawowa
Podobnie jak w przypadku sadzenia polskich lasów, pewna forma młodnika wykorzystywana jest również w procesie uprawy kawy. Sadzonki bowiem początkowo wysadza się w szkółkach, a na plantację przenoszone są dopiero po niecałym roku, gdy mają około pół metra wysokości. Następnie przesadza się je na właściwą plantację, regularnie przycina i pielęgnuje oczekując na okres kwitnienia. Dzieje się to po kilku latach, kiedy na roślinach pojawiają się białe kwiaty a docelowo również owoce.
Kawa to jagoda
To stwierdzenie może wzbudzać sprzeciw, jednak formalnie rzecz biorąc owoce kawowca do Jagody, które gdy dojrzeją mają słodki miąższ i intensywne, czerwony kolor. Z perspektywy kawosza istotna jest jednak inna zawartość niż miąższ- ziarenka. Niestety dojrzewają one dość nierównomiernie przez co stosunkowo trudne jest zautomatyzowanie zbiorów, jeśli jednak chcemy uzyskać najlepszą jakość kawy to musimy owoce zrywać ręcznie. Oczywiście ma to przełożenie na cenę więc jeżeli mamy w zwyczaju kupować najtańsze gatunki kawy to możemy się spodziewać że będą one zbierane w sposób automatyczny, a tym samym jakość zbieranych owoców będzie znacznie gorsza. Warto więc czasem spróbować kawy z wyższej półki choćby po to, by poznać różnicę.
Czas na suszenie
Aby ziarna zaczęły bardziej przypominać teraz, do których przyzwyczajeni jesteśmy w naszych sklepach, należy je wcześniej dokładnie wysuszyć. Zaniedbanie tego procesu może mieć Dramatyczny wpływ na pogorszenie jakości kawy, dlatego w okresach deszczowych niezbędne jest wspomaganie procesu suszenia w technologią. wysuszona kawa trafia do palarni gdzie Dzięki jeszcze w wyższej temperaturze uzyskiwana jest najbardziej nam znana postać kawy.