Studia na kierunku informatyka

Uczniowie po ukończeniu szkoły średniej w bardzo wielu przypadkach myślą o dalszym podjęciu nauki na uczelniach wyższych. Z tego względu absolwenci po profilach związanych z matematyką decydują się na ekonomię, ekonometrię. Natomiast uczniowie szkół średnich gdzie głównym kierunkiem była informatyka wybierają się na fakultet z tym związany. Dla kogo tak właściwie jest ten kierunek. Na pewno informatyka to inżynierski stopień i aby do niego przystąpić należy mieć pasję do komputerów i być prawdziwym ,,maniakiem” jakiejś dziedziny IT. Jakie tutaj branże technologii informacyjnych należy wyróżniać w odniesieniu do kierunku, z pewnością programowanie, bazy danych, grafika komputerowa a także co raz częściej tworzenie stron www.

Czy wybór uczelni w odniesieniu do kierunku inżynierskiego jest taki ważny. Z pewnością tak. Każdy przyszły programista, który myśli o tym aby zostać profesjonalnym koderem powinien się decydować na uczelnię ze znakomitą kadrą prowadzących a także z pozytywną opinia na rynku. Dlaczego to jest tak ważne w odniesieniu do całego procesu kształcenia. Z pewnością jest to istotne z dwóch powodów, po pierwsze jeśli na uczelni wykład prowadzić będzie programista, który pracuję w zawodzie od wielu lat to student może liczyć na to, że wiedza będzie nie tylko teoretyczna ale także praktyczna. Wykładowca może wprowadzać bardzo istotne rzeczy dotyczące tego aby w końcu zainteresowali się tematem związanym z programowanie. Drugi powód jaki należy wymienić jest to, że student będzie chciał przychodzić na zajęcia z prowadzącym, który na co dzień pracuję jako programista. Należy spojrzeć prawdzie w oczy, który ,,żak” tak właściwie lubi chodzić na wykłady, które są prowadzone w sposób nudny, z książki. Każdemu studentowi zależy na tym aby wiedza była przekazywana w sposób jasny i precyzyjny. Nauka programowania to nie taka łatwa sprawa, jednak programista w roli wykładowcy może ukazywać temat ,,kodowania” rzetelnie z pasją a także odpowiednim zaangażowaniem.

Jak się przekonać do tematu stworzenia pierwszego programu w języku programowania C, C++, C# i wielu innych. Na pewno rozpoczynając naukę czeka nas dość skomplikowane zadanie. O ile składnia i język programowania może mieć kilka podobieństw, to tak właściwie funkcje i biblioteki mogą być nieco inne. W jaki sposób zacząć myśleć jako przyszły programista. Nie należy uczyć się na pamięć kodu z innych stron. Taka nauka nie jest skuteczna. Warto podejść do tego inaczej. Trzeba spojrzeć na to okiem jak programista. Na samym początku należy starać się zrozumieć dany blok kodu oraz także stać się praktykiem. Nie jest tajemnicą, że dobry programista to taki, który potrafi omawiany problem przedstawić za pomocą odpowiedniej funkcji i biblioteki przy wykorzystaniu właściwego środowiska programistycznego. Nie należy być tylko teoretykiem. Warto starać się stawiać nowe problemy programistyczne i po pewnym czasie rozwiązywać je. To droga do tego aby w końcu kariera programisty toczyła się w szybszym tempie.

Dodaj komentarz