Wiercenie głębokich otworów – jak zrobić to profesjonalnie

Proces wiercenia głębokich otworów może zakończyć się niepowodzeniem zwłaszcza wtedy, gdy zajmują się tym młodsi operatorzy, bez większego doświadczenia. Nietrudno wtedy o poważne błędy, które mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia narzędzi, detali, a nawet do bardzo niebezpiecznych wypadków. Osoby nieprawidłowo zajmujące się takim wierceniem doprowadzają w konsekwencji do niskiej produktywności. Z pewnością pracodawcy nie będą zadowoleni z tego typu poczynań, dlatego operatorzy odpowiedzialni za wykonywanie takich zadań powinni się do nich należycie przygotować.

Od czego należy zacząć?

Jeśli ktoś nie wie jak wiercić głębokie otwory, powinien skupić się na pracy nad teorią, dopiero później przechodząc do praktyki. Przy pracy z głębokimi otworami wiele osób korzysta z tzw. wierteł HSS. Wykonane są one ze stali szybkotnącej. Cechują się bardzo oryginalną charakterystyką, uniwersalnością oraz elastycznością. Wiertła tego typu mogą sobie poradzić z niewielkimi błędami operatorskimi, źle dobranymi parametrami wiercenia czy też nieprawidłowo zamocowanymi detalami.

align=”justify”>Korzystając z nich, warto uważać jednak na ich stosunkowo dużą giętkość. Jeśli operuje się na większych głębokościach, operatorzy mogą doświadczyć tzw. efektu „pływania”, przez co mniej doświadczonym osobom trudniej zapanować nad tego typu narzędziami.

Nawiercanie otworów wcale nie jest procesem łatwym i szybkim do przeprowadzenia, zwłaszcza gdy ktoś nie ma na ten temat bogatej wiedzy. Istotnym elementem przy wierceniu głębokich otworów jest prowadzenie wiertła.

W jaki sposób prowadzić wiertło?

Każde wiertło używane podczas wiercenia głębokich otworów musi być umiejętnie poprowadzone. Dzięki temu operatorzy:
• będą mogli wywiercić zamierzony otwór (o wybranych parametrach),
• będą kontrolować użytkowane narzędzie,
• wykonają otwór w linii prostej (według wykonanego wcześniej rysunku).

Prowadzenie należy rozpocząć od tzw. prowadzenia wstępnego, przechodząc stopniowo do pilotowego oraz pilotowego wstępnego. W prowadzeniu wstępnym potrzebne narzędzie to przede wszystkim nawiertak. Korzysta się z nich zwłaszcza wtedy, gdy nie ma się do dyspozycji specjalistycznych wierteł VHM. Po wykonaniu takich czynności należy przejść do prowadzenia pilotowego (w tym przypadku jest to pięciokrotność lub sześciokrotność średnicy użytkowanego narzędzia). Jeśli ktoś chce uzyskać zdecydowanie większą głębokość, powinien zrobić najpierw tzw. odwiert pośredni. Przykładem takiego działania może być wywiercenie otworu o długości 800 mm. W tym przypadku odwiert pośredni zostanie wykonany na 350-400 mm, aby zapewnić sobie potem dużo bardziej precyzyjny tor wiercenia. W ten sposób nie dojdzie do żadnych błędów.

Etap nadzorowania obróbki – jeden z ważniejszych obowiązków

Wiercenie CNC ma swoje tajemnice, jednak jeśli ktoś umiejętnie przygotuje się do takich prac, na pewno wykona je w stu procentach poprawnie. Jednym z ważniejszych elementów jest nadzorowanie obróbki. Frezowanie otworów czasami warto pozostawić profesjonalistom, takim jak Ci zatrudnieni w firmie Krostal, którzy dysponują solidnymi i nowoczesnymi narzędziami do wykonywania głębokich otworów, a dodatkowo posiadają w tym zakresie szeroką wiedzę, wykorzystywaną w praktyce. Tym samym klienci będą mieli pewność, że wywiercane otwory będą miały odpowiednią długość, a efekt końcowy będzie zadowalający.

Jeśli ktoś chce zadziałać samodzielnie, w procesie nadzorowania obróbki musi skupić się na zmniejszeniu obrotów (np. do 400 RPM) oraz tzw. posuwie (robi się to przy wchodzeniu w otwór). Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lewych obrotów, ale nie każdy może skorzystać z takiej możliwości. Przy kontakcie z otworem pilotowym również należy zmniejszyć posuw i zadbać o to, aby odwiórowywanie przebiegło w sposób bezpieczny, zwłaszcza dla operatorów. Przy realizowaniu takiego etapu posuw powinien być ustawiony na wartość 3000-4000 mm/min. Przy wyjściu wiertło będzie wtedy odpowiedzialne za wypłukanie odpadów. Na samym końcu należy się zająć przecinaniem krzyżujących się otworów, w tym przypadku również przyda się zmniejszony posuw.

Dodaj komentarz