Jak wykonać beton lekki i gdzie zastosować?

Dzisiejsze czasy jasno pokazują, że budownictwo wcale nie wymaga ciężkich tworzyw, by wykonane konstrukcje były wytrzymałe. Używany dzisiaj beton lekki jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w kontekście tradycyjnego betonu konstrukcyjnego o wysokiej wadze. Jak tworzy się lekki materiał budowlany i w jakich przypadkach sprawdza się najlepiej?

Na samym początku należy zaznaczyć, że nie występuje tylko jeden rodzaj lekkiego betonu, ale kilka. Wszystko zależy od sposobu jego wykonania. Główną różnicą w stosunku do tradycyjnego tworzywa jest kruszywo. Zwyczajny beton zazwyczaj jest tworzony z pomocą piasku, którego frakcja sięga czasami nawet 2mm, przez co wzrasta jego waga, tymczasem np. beton keramzytowy jest nawet sześciokrotnie lżejszy przez zastosowanie innego kruszywa.

Żeby wytworzyć beton lekki, należy w odpowiednich proporcjach zmieszać cement portlandzki z konkretnym kruszywem i wodą. Gęstość otrzymanego produktu zależna jest od ustalonych proporcji i zazwyczaj waha się między 400, a 2000 kg/m3. Owa gęstość wbrew pozorom wcale nie zmniejsza zastosowania, ale w wielu dziedzinach zwiększa. Chodzi na przykład o tworzenie konstrukcji, które wymagają zastosowania materiałów budowlanych o niskiej wadze, czyli chociażby stropów. Nie tylko lekkość betonu działa na jego korzyść – oprócz tego wykazuje on także bardzo dobre właściwości termiczne. Ocieplenie budynku za pomocą tego tworzywa sprawi, że obiekt stanie się bardziej energooszczędny. Tego rodzaju beton kruszywowy jest także wykonywany z różnych odpadów przemysłowych, takich jak łupkoporyt, popiołoporyt itd. Beton keramzytowy jest stosowany często do tworzenia elementów ściennych, a ze względu na dobre parametry i właściwości można z niego odlewać nawet bardzo duże elementy stropowe.

Lekki materiał budowlany o szerokim zastosowaniu to także pianobeton. Jest on odrobinę inaczej wytwarzany i zwie się go komórkowym. Dlaczego? Podczas tworzenia zaprawy wykorzystuje się specjalną substancję spieniającą, dzięki czemu powiększa się objętość produktu, ale nie jego waga. Oznacza to, że spora część owej objętości to powietrze. W tym przypadku można pozwolić sobie na sporą dowolność, dobieraną na podstawie indywidualnych wymagań. Im większą bowiem uzyska się gęstość, tym większa będzie wytrzymałość produktu, ale gorsze będą właściwości termoizolacyjne itd.

Pianobeton często jest wykorzystywany w celu tworzenia posadzek, lecz ma on też zastosowanie w budownictwie drogowym. Jego stosowanie w tym drugim przypadku jest także bardzo proste. Tworząc np. drogę, wystarczy w odpowiednim miejscu wylać produkt, ponieważ ten posiada właściwości poziomujące (nie ma potrzeby długotrwałego poziomowania walcem, tak jak jest to w przypadku używania piasku i żwiru). Dodatkowo nawet po latach w asfalcie stanowiącym nawierzchnię nie powstaną głębokie koleiny. Pianobeton posiada także bardzo dobre właściwości akustyczne, dlatego z niego wykonuje się bryły studiów nagraniowych, sal koncertowych itd. Wspomniana prostota użytku dotyczy także faktu, że np. ocieplając podłogę styropianem, należy włożyć w to dużo pracy wielu osób, które muszą układać płyty na wyrównanej powierzchni. Tymczasem ten lekki beton stworzy monolityczną, płaską powierzchnię, stanowiącą właściwą posadzkę.

Trzeba zaznaczyć, że w niektórych przypadkach lekki materiał budowlany nadal nie będzie odpowiedni, jednak tworząc jakikolwiek budynek na pewno powstanie okazja, by z takowego rozwiązania skorzystać, co nie tylko zmniejszy wagę obiektu, ale też zapewni dobre właściwości termoizolacyjne. Za skorzystaniem z lekkich betonów przemawia także ich cena!

Warto pamiętać o tym, aby zawsze wybierać materiały z pewnego źródła. Takim rzetelnym dostawcą jest firma pianobeton.pl, której specjaliści doskonale znają się na tego rodzaju tworzywach.

Zainteresowany? Sprawdź jaką ofertę przygotowała firma pianobeton.pl!

Dodaj komentarz