Czujesz, że na twoim stanowisku co raz więcej czasu zabiera Ci wykonywanie niepotrzebnych rzeczy. Zależy Ci na tym aby się tego jak najszybciej pozbyć? Istnieją odpowiednie sposoby mogące Ci w tym celu zdecydowanie pomóc.
Chaos na biurko nie powinien być twoim dobrym przyjacielem – może Cię on jedynie rozpraszać. Aby nie marnować swojego czasu na szukanie różnego rodzaju papierów lub dokumentów postanów sobie od jutrzejszego dnia, że zdecydujesz się na wykonanie generalnego porządku. W tej sytuacji koniecznym może być to aby odświeżyć wszystkie swoje listy – te, które nie są już potrzebne powinny zostać jak najszybciej odrzucone i w odpowiedni sposób zebrane w katalog.
Pozbądź się niepotrzebnego nawyku, który polega na sprawdzaniu wiadomości e-mail przez nieustanny okres czasu. Nie warto czytać za każdym razem wiadomości elektronicznej. Zamiast tego pomyśl o tym aby ustalić sobie odpowiednie pory czasu mające na celu jednorazowe odczytanie wszystkich wiadomości. Do dobrych praktyk można zaliczyć to, że pozbędziemy się sygnału w naszym programie o informacji o otrzymaniu nowej wiadomości.
Jeśli nie jest to konieczne to nie staraj się odbierać telefonu za każdym razem. Zdecyduj się na to, że na pewien okres (np. 30minut lub 1godzinę) odetniesz się od słuchawki. Nie chodzi o to, żebyś całkowicie zignorował te telefony ale przede wszystkim pomyśl o tym aby mieć większą efektywność to lepiej czasem jest to kogoś oddzwonić aniżeli mieć chwilę przerwy w wykonywaniu jakiegoś zadania, jeśli na tą chwilę ,,naszła nas wena”.
Nie staraj się wykonywać pracy na ,,hurra”. Im więcej zadań to wykonania w jednym czasie może zmniejszać produktywność. Z tego powodu lepsze będzie grupowanie swoich zadań – nie warto odkładać wszystkiego na potem ponieważ skumulowanie się całej pracy może spowodować, że jakość może w znaczący sposób spaść. Warto się koncentrować na swojej ,,robocie” od samego początku, lepiej nie mieć zaległości niż je nadrabiać.
U siebie na biurku nie masz na nic miejsca? Warto się pozbyć tego problemu jak najszybciej. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim pomyśleć o tym aby w lepszy sposób zorganizować swoje miejsce pracy. Ważne będzie to aby przestrzeń pozostała bardziej funkcjonalna niż dotychczas. Czy tak naprawdę na biurku potrzebne są trzy zszywacze jeśli na co dzień korzystasz tylko z jednego? Oczywiście, że NIE! W tej kwestii warto postarać się o bardziej funkcjonalną przestrzeń. Warto także zmienić swoje ustawienie pod kątem najbardziej używanych przedmiotów – można się zdecydować na przestawienie drukarki lub skanera w miejsce, które będzie dla nas bliżej i służyć będzie naszej efektywności.
W pracy staraj się unikać Internetu a w szczególności wchodzenia na strony typu social-media. Jedno wejście może się niestety zakończyć dłuższym pobytem i efektywność może spaść w rażącym stopniu ponieważ skupiać się na wykonaniu jakiegoś zadania zastanawiamy się czy nie dać potocznego ,,like” za jakiegoś fajne zdjęcie naszego znajomego/znajomej. Warto na okres pracy zablokować sobie dostęp do tego rodzaju stron. To na pewno będzie lepsze dla naszej efektywności.
Jeśli zamierzasz pracować efektywnie bez zbędnych rozmów z innymi pracownikami to tak naprawdę zdecyduj się na to, że w jasny sposób im to zakomunikujesz. Nie próbuj w dawać się w dyskusję – twoje zadania samo się nie wykona. Postaraj się skorzystać ze słuchawek na uszy słuchając swojej ulubionej muzyki. To także może działać tylko jako twoja atrapa – nie musisz wybierać żadnych utworów a po prostu współpracownicy będą przekonani o tym, że obecnie nie możesz z nimi pracować ponieważ słuchasz muzyki.
Sposobów na zwiększanie efektywności w pracy jest kilka. Tym razem zamiast mówić przed pójściem do swojej firmy o tym, że ,,się nie chcę” powiedzieć coś innego ,,chcę mi się”. To drugie zdanie będzie w większym stopniu motywujące. Dzięki niemu nasza praca może stać się bardziej efektywna. Tak popularne słowo – ,,nie chcę mi się” w 0% będzie wpływać na efektywność. Należy z niego zrezygnować, już więcej nie powinno się znaleźć w naszym słowniku. Praca efektywna powinna polegać również na takim myśleniu. Pozytywne myślenie a także duży zapał i entuzjazm może sprzyjać wykonywaniu co raz większej liczby zadań z większą wydajnością a także lepszym rezultatem końcowym. Nie warto o tym zapominać.