Administrator sieci, dla kogo to jest odpowiednia praca

Co powinien wiedzieć przyszły administrator sieci ubiegając się o pracę na tym stanowisku. Na samym początku powinien zdecydować się o przeczytaniu charakterystyki zawodu. Warto już na wstępie podkreślić to, że pracownik administrator sieci tak właściwie sprawuję opieka nad pomyślnym i skutecznym działaniem systemu informatycznego w jednostce pracy bądź instytucji administracyjnej. W momencie jakiejś awarii sieci, następować może impas w procesach firmy spowodowanym spadkiem wydajności. Z tego powodu każda większa jednostka firmy powinna mieć w swoim szeregach pracownika na stanowisku administrator sieci. To z pewnością bardzo odpowiedzialne zadanie. W swojej pracy potoczny admin może mieć styczność z różnymi systemami operacyjnymi (Linux, Novell, Unix, Windows). Do najbardziej elementarnych zadań, które należą do pracownika administrator sieci należeć będą odnajdywanie i reagowanie na usterki związanie z działaniem sieci (LAN, WAN), kreowanie nowych rozwiązań w systemach operacyjnych, sprawowanie kontroli nad odpowiednim działaniem serwerów, routerów a także komputerów osobistych. Oprócz tych wymienionych rzeczy administrator sieci ma w swojej kontroli dbać o konfigurację urządzeń a także sprawne działanie baz danych (MySQLServer, PostrageSQL). W wielu firmach należy potoczny admin ma za zadanie instalowanie nowego wersji oprogramowania a także wszelkiego rodzaju sprzętu peryferyjnego (skaner, kserokopiarka).

Jakie wymagania powinien spełniać administrator sieci. Tak właściwie potoczny admin nie ma jasno sprecyzowanych wymogów jeśli chodzi o wykształcenie. Bardzo często jednak w ogłoszeniach na wakat administrator sieci odnaleźć można wytyczne odnoszące się do wyższego wykształcenia inżyniera informatyki lub technika informatyka po szkole średniej. Najważniejsze na tym stanowisku jest to aby ta osoba miała znakomitą wiedzę z obsługi systemów informatycznych. Drugi bardzo istotny element to także doświadczenie, które polega na administracji serwerami a także systemami informatycznymi. Administrator sieci powinien mieć wiedzę z tego jak należy kierować zespołem i prowadzić projekty IT. Aby móc się starać o wyższe stanowisko, w bardziej prestiżowych firmach międzynarodowych potoczny admin powinien mieć dobry poziom języka angielskiego. To z pewnością kluczowy czynnik wpływający na zarobki.

W jakich obszarach taka osoba może pracować. Do nich należy zaliczać duża przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe. Pomimo tego warto wyróżnić instytucję administracyjną. To właśnie administrator sieci powinien cały czas reagować na wszelkiego rodzaju zgłoszenia innych użytkowników. W momencie kiedy nie ma Internetu albo system informatyczny uległ tymczasowego przestojowi. Pomimo tego, że admin ma kontakt z ludźmi bardziej polega na sobie a także własnych umiejętnościach. W tym zawodzie, nieustannie należy podnosić swoje kwalifikację aby nie wypaść z obiegu i cały czas starać się być na bieżąco z wszystkimi nowościami informatycznymi.

Dodaj komentarz